Facebook
Proszę czekać...
zamknij
Unia

ANKIETA

Czy znasz najnowszy system sekwencyjnego wtrysku gazu KME NEVO-SKY (DIRECT do silników z bezpośrednim wtryskiem benzyny, MAX do silników z pośrednim wtryskiem benzyny)?

zagłosuj
powrót do listy

AKTUALNOŚCI

Zapewne zastanawiacie się Państwo, dlaczego wybrać instalację gazową KME, a nie jakąkolwiek inną. Cóż, nie chcemy aby nasze słowa były tylko sloganami – zapraszamy do zapoznania się ze szczegółowym omówieniem poszczególnych funkcjonalności, które wyróżniają nasze produkty.

Prawie 10 letnie doświadczenie procentuje. W systemie DIEGO G3 znajdziecie Państwo mnóstwo przełomowych i nowatorskich funkcji, a te które pojawiły się już w innych systemach, wielokrotnie są przez nich wprowadzane bez głębokiego zrozumienia zagadnień związanych z elektroniką samochodową, diagnostyką, czy fizykochemicznymi procesami zachodzącymi we wciąż modyfikowanych silnikach i ich osprzęcie.

Szczegółowe opisy odnajdą Państwo w instrukcji obsługi dołączonej do oprogramowania. Warto także regularnie zaglądać do listy zmian, która jest dostępna w menu Pomoc/Dokumentacja. Jeśli mają Państwo jakiekolwiek wątpliwości – zapraszamy do kontaktu z Infolinią 801 563 563.

Świadoma instalacja

Konieczność świadomego potwierdzania działań, w których błąd może spowodować niespodziewane konsekwencje

Ta kontrowersyjna strategia obsługi oprogramowania ma tylu zwolenników, co przeciwników. W wielu momentach, zarówno podczas konfiguracji jak i kalibracji systemu pojawiają się komunikaty, które zwracają uwagę montażysty na potencjalne błędy. Najczęstszym błędem jest pozostawienie nieoptymalnie dobranych dysz oraz nieprzeprowadzenie dwuetapowej autokalibracji. Co prawda w ogromnej większości przypadków samochód bez problemu wyjedzie z warsztatu na drogę, a klient zapłaci za usługę. Szybka kalibracja w systemach konkurencyjnych nie zwykle oznacza kalibracji dokładnej. Konsekwencje mogą pojawić się już następnego dnia (podczas rozruchu zimnego silnika i pierwszego przełączenia na gaz), bądź przy dłuższej jeździe z większą mocą (uszkodzenie katalizatora). Także zwracanie uwagi na ciśnienia robocze i temperatury (poprzez wyskakujące okienka) eliminuje błędy w montażu części mechanicznych. Czytelna ścieżka konfiguracji poprzez asystenta, to dodatkowy element porządkujący ten proces. Należy jednak pamiętać, że elektronika nie będzie w stanie nadrobić błędów montażowych.

Niepodłączanie przewodu RPM

Możliwość niepodłączania trudno dostępnego sygnału prędkości obrotowej silnika

Przewód obrotów podłącza się w zasadzie „historycznie”. Dlaczego wciąż inne systemy tego wymagają? Genezy należy szukać w przepisach bezpieczeństwa, które wymagają, aby wyłączyć zawory gazowe w przypadku niespodziewanego wyłączenia silnika. Najprościej jest użyć do tego celu sygnału prędkości obrotowej silnika. Niestety ten sygnał (przewód, zacisk) jest zwykle trudny do odnalezienia i często zakłócony poprzez układ zapłonowy.

W systemie DIEGO G3 zastosowano więc algorytm monitoringu sygnału wtryskiwaczy benzynowych oraz dynamiki ciśnień w systemie, który w przeważającej większości pojazdów wyłącza zasilanie gazowe w czasie poniżej 0,5 sekundy.

Autoadaptacja bez OBD

Automatyczne dostrajanie parametrów wtrysku gazu do zmieniających się warunków zewnętrznych

Mechaniczne elementy instalacji gazowej niestety podlegają zużyciu. Proces ten w przypadku wysokojakościowych wtryskiwaczy, filtrów czy reduktora jest zwykle na tyle długi, aby podczas cyklicznego przeglądu dokonać niezbędnej wymiany elementów. Jednak w pogoni za kosztami instalacji trudno o elementy idealne.

Na pomoc przychodzi autoadaptacja. Jej włączenie wymaga przeprowadzenia próby drogowej na benzynie tak, aby punkty mapy utworzyły tzw. wzorzec. Sterownik gazowy, mając wiarygodne dane o wzorcowym spalaniu benzyny, dokonuje delikatnych poprawek w strategii podawania gazu, aby utrzymać się w reżimach diagnostyki pokładowej. Mechanizm ten doskonale sprawdza się w samochodach zarówno wyposażonych jak i nieposiadających systemów zgodnych ze standardem OBD II/EOBD. Co więcej jest on mniej wrażliwy na niekontrolowane oscylacje sterowanej wartości, niż adaptacja oparta na korekcjach OBD.

Monitoring obciążenia

Obliczanie i wyświetlanie obciążenia poszczególnych wtryskiwaczy benzynowych i gazowych

Dla pełnego obciążenia niezwykle istotne jest, aby z dużą dokładnością prognozować i wykrywać moment połączenia się faz wtrysków danego wtryskiwacza (tzw. zlanie wtryskiwaczy). System DIEGO G3 daje możliwość obserwacji tego zjawiska zarówno dla benzyny, jak i gazu, dla każdej sekcji oddzielnie. Zrozumienie przyczyn jest wtedy łatwiejsze, jednak najważniejsza zaletą jest możliwość wykorzystania tej informacji przez sterownik do chwilowego przełączania na benzynę.

Chwilowe przełączanie na benzynę

Bogaty zestaw funkcji chwilowego przełączenia na benzynę z automatycznym powrotem na gaz

Funkcje te doskonale sprawdzają się zwłaszcza w przypadku samochodów o dużej pojemności silnika oraz po tuningu. W systemie DIEGO G3 możemy użyć prostych warunków przełączenia, takich jak minimalne czy maksymalne obroty, czy wtryskiwacze benzynowe ciągle otwarte. Jednak w trudnych przypadkach z pomocą przychodzą unikalne funkcje oparte na monitoringu obciążenia w połączeniu z temperaturą gazu i reduktora. Także możliwość chwilowego przełączenia na benzynę przy wyjściu z cut-offu poprawia komfort użytkowania pojazdu z instalacją gazową.

t-align: center; color: #036; font-size: 16px">Podwyższanie temperatury przełączenia

Dodatkowe opóźnianie momentu przełączenia kontrolowane czujnikiem temperatury gazu

Znalezienie kompromisu pomiędzy jak najkrótszym czasem od startu silnika do przełączenia na gaz, a ryzykiem związanym z mechanicznym uszkodzeniem elementów instalacji gazowych i rezultatem podania niekontrolowanej mieszanki do cylindra, to częsty punkt zapalny w stosunkach montażysta – właściciel pojazdu. W systemie DIEGO G3 jest wiele funkcji wspomagających tzw. pierwsze przełączenie, jednak najskuteczniejszym jest odczekanie na rozgrzanie parownika/reduktora. Unikalną funkcją jest płynna regulacja czasu opóźnienia uzależniona od temperatury zewnętrznej. Można ją włączyć w trzecim kroku asystenta (tylko w widoku zaawansowanym).

Konsekwentne rozgrzewanie wtryskiwaczy

Wieloetapowe mechanizmy rozgrzewania wtryskiwaczy uzależnione od temperatury i ciśnienia

Aby po raz pierwszy otworzyć zimny wtryskiwacz, zwłaszcza jeśli został zabrudzony zanieczyszczeniami zawartymi w gazie, stosuje się strategię podawania napięcia na wtryskiwacze przed przełączeniem samochodu na gaz. Problem w tym, że moment ich faktycznego „rozklejenia” jest w praktyce niemożliwy do zmierzenia. Dlatego tez w odróżnieniu od innych systemów, DIEGO G3 kontroluje również ciśnienia panujące w systemie, aby nie zakłócić składu mieszanki paliwowo-powietrznej, a następnie dokonuje kontrolowanego napełnienia układu gazowego, pozbywając się jednocześnie niemożliwej do oszacowania objętości powietrza, które dostaje się tam podczas rozgrzewania wtryskiwaczy. To powoduje, że pojazd przełącza się na gaz płynnie i bez szarpania.

Test wtryskiwaczy

Procedura umożliwiająca pomiar faktycznego wydatku poszczególnych wtryskiwaczy gazowych

Nowatorska metoda pomiaru fizycznej wydajności poszczególnych sekcji wtryskiwaczy ma na celu wykrycie i korekcję fabrycznej niedoskonałości lub faktycznego zużycia eksploatacyjnego. Często krytykowana ze względu na to, ze wykazuje słabość niskojakościowych wtryskiwaczy. Nierówny wydatek skutkuje zwiększonym zużyciem paliwa, możliwością wyjścia adaptacji poza fabryczne granice oraz wyłączaniem cylindrów przez system benzynowy, co skutkuje zapalaniem się lampki „check engine”.

Jako rezultat kilkuminutowej procedury otrzymujemy procentowe korekty dla poszczególnych sekcji, dające czytelną informacje o ich zużyciu. Korekty możemy następnie zapisać do sterownika (wraz z wewnętrznymi informacjami o liniowości zmierzonej charakterystyki), gdzie będą wykorzystywane w algorytmach obliczania dawki, aby zapewnić równy wydatek wtryskiwaczy w całym zakresie obciążeń.

Wykrywanie błędu pojedynczego wtryskiwacza

Konfigurowalny mechanizm kontroli poprawności działania wtryskiwaczy benzynowych

Awaryjne wyłączenie cylindra przez system benzynowy jest sygnałem poważnej awarii i w takim przypadku należy błyskawicznie przełączyć się na benzynę. DIEGO G3 domyślnie reaguje w ten sposób, natomiast mechanizm ten można świadomie wyłączyć dla specyficznych silników, które wyłączają cylindry przy małym obciążeniu. Dla dużego obciążenia monitoring jest nadal aktywny. Funkcję tą zwaną tradycyjnie HEMI znajdziemy w czwartym kroku asystenta (w widoku zaawansowanym).

Nakładanie faz przy przełączeniu

Kontrolowane opóźnienie włączenia emulatora wtryskiwaczy benzynowych podczas przełączania pomiędzy paliwami

Zastosowane w systemie DIEGO G3 elementy wykonawcze emulatora wtryskiwaczy w postaci całkowicie zabezpieczonych tranzystorów mocy dają możliwości błyskawicznego załączania i rozłączania wtryskiwacza benzynowego, jakich nie mamy przy tradycyjnych przekaźnikowych emulatorach. Podczas procedury przełączania na gaz możemy dodatkowo wybrać okres opóźnienia wyłączenia wtrysku benzyny, co zapobiega szarpaniu silnika przy zastosowaniu długich węży doprowadzających gaz do kolektora, co jest szczególnie widoczne przy przełączeniu na biegu jałowym.

Uniwersalny adapter OBD

Urządzenie OBD, które można użyć podczas kalibracji, pozostawić w samochodzie na kilka dni, na stałe lub używać jako autonomiczny skaner

Budzący emocje wśród montażystów system OBD, do którego można podłączyć instalację gazową, jest w rzeczywistości zaawansowanym kontrolerem parametrów wtrysku benzyny. Jego zewnętrzne, wymagane prawem parametry takie jak korekta krótko- i długoterminowa, są wynikiem wewnętrznych algorytmów, które są tajemnicą poszczególnych producentów pojazdów. Z tego względu nie należy traktować korygowania podawania gazu poprzez śledzenie korekt OBD, jako lek na ograniczoną wiedzę montażysty. Wprowadzenie dodatkowego czynnika w obwód sprzężenia zwrotnego dwóch kontrolerów: gazowego oraz benzynowego, jest zadaniem karkołomnym. Po pierwsze, dla sterownika gazowego pierwotne strategie przełożenia czasu benzyny na czas gazu muszą oczywiście uwzględniać takie połączenie. Po drugie, często nie znamy parametrów sterownika benzynowego (zwłaszcza stałych czasowych, współczynników tłumienia, itp.), bądź na pierwszy rzut oka nie jesteśmy w stanie ocenić. Dlatego też podejmujemy się tego zadania, wkładając maksymalne zaangażowanie w zadanie opanowania zagadnień z automatyki, sterowania i analizy matematycznej, ale jednocześnie oczekując od instalatora zrozumienia mechanizmów OBD.

Adapter można wykorzystywać na wiele sposobów. Najważniejszym jest możliwość jednoczesnego śledzenia parametrów OBD z parametrami instalacji gazowej. W dolnej części programu pojawia się wtedy dodatkowy pasek OBD, ułatwiający obserwację wzajemnych reakcji systemów.

Urządzenie to można również pozostawić na kilka dni w pojeździe, aby zaobserwować czy systemy wzajemnie się nie rozregulowują, co może wynikać z błędów instalacji, kalibracji, ale także z niedoskonałości oprogramowania w sterownikach benzynowych poszczególnych modeli. Jeśli z zarejestrowanych danych wynika dobre dopasowanie systemu gazowego do danego pojazdu oraz nie widać symptomów nagłych zmian korekt po odłączenia adaptera, można go na stałe odpiąć od pojazdu.

Najprostszym rozwiązaniem jest jednak zamontowanie adaptera na stałe i zdanie się na statystyczną poprawność dostosowania się do zmieniających się parametrów systemu benzynowego i gazowego. Jeśli po dłuższym okresie eksploatacji system benzynowy zasygnalizuje błąd „check engine”, łatwo będzie odnaleźć usterkę w systemie benzynowym lub zwrócić uwagę użytkownika pojazdu na konieczność odwiedzenia zakładu montującego instalacje gazową celem dokonania przeglądu lub wymiany elementów eksploatacyjnych instalacji autogazu.

Adapter można połączyć z dowolną wersją DIEGO (od 2004 roku), nie ma więc konieczności zakupu specjalnych, drogich zestawów.

Ważne dla użytkowników pojazdów. Adapter OBD w żadnym wypadku nie kasuje automatycznie zarejestrowanych błędów sterownika benzynowego, nie pozbawia w ten sposób użytkownika oryginalnej funkcji diagnostycznej.

Inne udoskonalenia

W telegraficznym skrócie pozostałe funkcje, dzięki którym system DIEGO G3 jest najbardziej zaawansowanym urządzeniem na rynku

Wizualizacja czasów wtrysków za pomocą czytelnych wypełnień (bargraph), dzięki zoptymalizowanej transmisji danych i obiektowych metod programowania.

Funkcja zewnętrzny emulator, dająca możliwość sterowania urządzeniami zewnętrznymi.

Tryb Master, który pozwala na połączenie dwóch sterowników dla silników 10- i 12-cylindrowych.

Kontrola ciśnienia przy wyjściu z cut-off, szczególnie ważna przy turbosprężarce, zapobiega zalaniu silnika gazem.

Kontrolowane wypełnianie kolektora gazem przy cut-off, zapobiega nierównej pracy silnika przy po długim maksymalnym obciążeniu i zejściu przez cut-off.

Korekty dla banków, mające dwa parametry mnożnik i offset, co daje możliwość korygowania dla małych jak i dużych obciążeń.

Funkcja Ustaw Model, z części mapy potrafi automatycznie dobrać punkty modelu.

Czujnik ciśnienia i temperatury gazu w przepływie, dający szybką reakcję na zmiany parametrów.

Błyskawiczne przełączanie na benzynę przy awarii lub przy wciśnięciu przycisku, bez żadnego opóźnienia i bez sekwencji.

Wykrywanie typu układu wtryskowego, zarówno przy konfiguracji jak i podczas pracy, zmieniając strategię podawania gazu.

Specjalne tryby przełączania benzyna-gaz-benzyna w programie konfiguracyjnym, dostępne przez klikanie we wskaźnik stanu przytrzymując przycisk „Ctrl”.

Ponowne łączenie przy ponownym włączeniu interfejsu.

Interfejs do PC z doskonale dobranymi parametrami transmisji, niepowodujący przerw w komunikacji, przystosowany dla trybu oszczędzania energii USB (przy zasilaniu bateryjnym laptopa), sygnalizujący poprawność połączenia diodą LED.

Tryb „low resolution” dopasowujący sposób wyświetlania do netbooków.

Widok zaawansowany, który odkrywa całą gamę dodatkowych możliwości, dla trudnych instalacji.

Galwaniczne odizolowanie części współpracującej z wtryskiwaczami benzynowymi, w celu eliminacji zakłóceń w obu kierunkach.

Kompatybilność złącz całej rodziny sterowników.

Jedno oprogramowanie do wszystkich wersji, nawet od 1.3.

Czytaj więcej o oprogramowaniu DIEGO G3.

(TJA)

Dołączone zdjęcia: